ΔΙΑΡΚΕΙΑ:1/1/2019 ΕΩΣ 31/7/2020

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΣΕΣ ΧΩΡΕΣ: ΕΛΛΑΔΑ, ΠΟΛΩΝΙΑ, ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ, ΙΤΑΛΙΑ, ΟΛΛΑΝΔΙΑ
ΔΙΑΡΚΕΙΑ:1/8/2017 ΕΩΣ 31/7/2019

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΣΕΣ ΧΩΡΕΣ: ΕΛΛΑΔΑ, ΠΟΛΩΝΙΑ, ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ, ΙΤΑΛΙΑ.

Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα έγινε η 1η επίσκεψη στην Γαλλία, καθώς και η 2η επίσκεψη στην Ισπανία, κατά το σχολικό έτος 2019-20.

Στα επισυναπτόμενα αρχεία που ακολουθούν μπορείτε να βρείτε το "Δελτίο Τύπου" από την επίσκεψη στην Σεβίλλη της Ισπανίας.

Το δεύτερο έτος 2020-21 του προγράμματος, εξαιτίας της πανδημίας πραγματοποιήθηκαν μόνο ψηφιακέ συναντήσεις-εργαστήρια εξ' αποστάσεως.

Κατά το τρίτο έτος του προγράμματος 2021-22 πραγματοποιήθηκε μία κινητικότητα κατάρτισης εκπαιδευτικών στις ψηφιακές δεξιότητες στην Σεβίλλη της Ισπανίας. Μπορείτε να βρείτε την σχετική παρουσίαση στο επισυναπτόμενο αρχείο "ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ ΙΣΠΑΝΙΑ", που ακολουθεί.

Τον Φεβρουάριο του 2022 έγινε φιλοξενία όλων των συνεργαζόμενων χωρών από το σχολείο μας. Μπορείτε να ακούσετε την εκπομπή των μαθητών στην ΕΡΤ-ΕΡΑ Σερρών κατά την εβδομάδα της φιλοξενίας στον υπερσύνδεσμο εδώ.

Στην συνέχεια ακολουθεί ένα video από την επίσκεψη των μαθητών και εκπαιδευτικών, των συνεργαζόμενων σχολείων, στο σχολείο μας.

Τον Μάϊο του 2022 πραγματοποιήθηκε κινητικότητα εκπαιδευτικών και μαθητών μας στην Πορτογαλία.  Από την επίσκεψη στην Πορτογαλία μπορείτε να βρείτε μία παρουσίαση στο επισυναπτόμενο αρχείο "ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ".

Το πρόγραμμα κλείνει με κατάρτιση εκπαιδευτικών σε καινοτόμες διδακτικές προσεγγίσεις στην Γαλλία τον Ιούνιο του 2022. Από την επίσκεψη στην Γαλλία μπορείτε να βρείτε μία παρουσίαση στο επισυναπτόμενο αρχείο "ΓΑΛΛΙΑ".

Με την περάτωση του ευρωπαϊκού σχεδίου "Υγεία και Ασφάλεια/Health and Safety" που εκπόνησε το σχολείο μας, κατά την εβδομάδα 04-08 Σεπτεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε δραστηριότητα κινητικότητας εκπαιδευτικών-μαθητών στο σχολείο Julius Leber Schule στο Αμβούργο της Γερμανίας.

Θέματα των ομάδων εργασίας των μαθητών ήταν η "Άυλη Πολιτιστική Κληρονομιά" της χώρας μας καθώς και οι "Δράσεις του Ομίλου Φυσικών Επιστημών" του σχολείου μας. Μπορείτε να δείτε το σχετικό οπτικοακουστικό υλικό στο επισυναπτόμενο αρχείο  που ακολουθεί.

ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 1/8/2011 ΕΩΣ 31/7/2013

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΣΕΣ ΧΩΡΕΣ: ΕΛΛΑΔΑ, ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ΠΟΛΩΝΙΑ, ΤΟΥΡΚΙΑ, ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ, ΗΝ.ΒΑΣΙΛΕΙΟ, ΙΤΑΛΙΑ, ΟΥΓΓΑΡΙΑ