Get Adobe Flash player

4ο Γενικό Λύκειο Σερρών

 

Το 4ο Γενικό Λύκειο Σερρών ανήκει σε ένα συγκρότημα καινούργιων κτιρίων αφού στον ίδιο προαύλιο χώρο βρίσκεται και το 4ο Γυμνάσιο Σερρών. Tο απόγευμα φιλοξενεί το Εσπερινό Γυμνάσιο Σερρών με Λυκειακές τάξεις.

 

Στην ιστορική του διαδρομή γνώρισε πολλές αλλαγές στην επωνυμία του και στο χώρο στέγασής του.

 

Ιδρύθηκε με το με αριθμό 417 Βασιλικό Δ/γμα της 10ης Ιουλίου 1972 και με τη διαταγή με αριθμό 96304/27-7-1972, του Υπουργείου Παιδείας, με την επωνυμία Β΄ Γυμνάσιο Θηλέων Σερρών και στεγάστηκε στο νεοκλασικό κτίριο της οδού Ευθαλίας Αδάμ. Το έτος 1975 το Β΄ Γυμνάσιο Θηλέων θα μεταστεγασθεί στο κτίριο του 2ου Γυμνασίου Σερρών επί της οδού Κιλκίς.

 

Το Σεπτέμβριο του 1976 μετονομάστηκε και αποτέλεσε το Β΄ Λύκειο Θηλέων και τέσσερα χρόνια αργότερα με την έναρξη της σχολικής χρονιάς 1979-80 μετονομάστηκε εκ νέου σε Δ΄ Λύκειο Σερρών και δέχτηκε τους πρώτους άρρενες μαθητές. Προηγήθηκε η έκδοση από το Υπουργείο Παιδείας μιας σειράς αποφάσεων, με κύρια την με αριθμό Δ.28515/28-7-1979, με τις οποίες ρυθμίστηκαν τα θέματα της μεικτής φοίτησης αγοριών και κοριτσιών.

 

Τα εγκαίνια του σχολικού συγκροτήματος, που κτίσθηκε στη συμβολή των οδών Δαγκλή και Σινώπης 1, έγιναν στις 29 Μαΐου 1993 .Με την ολοκλήρωση των εργασιών στο κτίριο του Λυκείου, το Φεβρουάριο του 1994, το 4ο Λύκειο Σερρών μεταφέρθηκε στο σημερινό κτίριο που είναι και η μόνιμη στέγη του.

 

Διευθυντές του Λυκείου διετέλεσαν :

 

  • Ελευθερία Πατίκα από την 01 -03-1997 έως τις 11-09-1997
  • Παναγιώτης Πάσχος από 12-09-1997 έως τις 31-08-2002
  • Χρήστος Βετέρναλης από 01-09-2002 έως τις 31-08-2006
  • Παναγιώτης Λέφας από 01-09-2006 έως τις 11-11-2007
  • Ανδρέας Αθανασίου από 17-11-2007 έως τις 18-08-2011
  • Παύλος Τσακιρίδης από 19-08-2011 έως τις 30-06-2014
  • Γεώργιος Καραβασίλης από  01-09-2014 έως 30-06-2015
  • Στάθης Παπακωνσταντίνου Από  01-07-2015  ...

 

Ο σημερινός διευθυντής είναι ο Στάθης  Ι. Παπακωνσταντίνου (φιλόλογος)