Στο πλαίσιο της "Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού", την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023, στο 4ο ΓΕΛ Σερρών πραγματοποιήθηκαν και φέτος οι ενδοσχολικές αθλητικές μας δραστηριότητες. Για περισσότερες πληροφορίες καθώς και λεπτομέριες της δράσης δείτε στο επισυναπτόμενο αρχείο που ακολουθεί.

Για περισσότερες πληροφορίες για την ημέρα αυτή  καθώς και λεπτομέριες των δράσεων των προηγούμενων ετών δείτε στα επισυναπτόμενα αρχεία που ακολουθούν.

Πανελλήνια ημέρα αθλητικών δραστηριοτήτων

Στα πλαίσια του εορτασμού της "Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού", τη Δευτέρα 5 Οκτωβρίου 2015, στο 4Ο ΓΕΛ Σερρών έγιναν ποικίλες δραστηριότητες. Επειδή  το 2016 είναι έτος διεξαγωγής Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων, ο θεματικός  άξονας της Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού  2015-2016 ήταν: «Σχολικός Αθλητισμός ? Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα», και στόχος όλων  των δράσεων ήταν η βιωματική ανάδειξη των Ολυμπιακών Αξιών (ίσες ευκαιρίες χωρίς διακρίσεις,η αξία της συμμετοχής και της προσπάθειας, η αξία της προσωπικής υπέρβασης,  η άμιλλα, κ.λ.π.)

Η Διεύθυνση του Λυκείου και ο Σύλλογος Διδασκόντων, με υπεύθυνους  τους γυμναστές του Λυκείου κ. Κουτίδου Χριστίνα και κ. Τασιούλα Γεώργιο οργάνωσαν:

A. Ενδοσχολικές αθλητικές δραστηριότητες: ποδόσφαιρο, πετοσφαίριση, καλαθοσφαίριση, επιτραπέζια αντισφαίριση, μπάντμιντον, αεροβική γυμναστική, παραδοσιακοί χοροί, μοντέρνος χορός.

Β. Παράλληλες δράσεις- εκδηλώσεις:

1. Παράλληλες ομιλίες : α. Πρόγραμμα «Ευ Ζην» -Διατροφή (από την κ. Χατζοπούλου Ειρήνη) , β. Παρουσίαση αποτελεσμάτων προγράμματος αγωγής υγείας για  το σχολικό εκφοβισμό και ρατσισμό (από τον κ. Κουταντώνη Σταύρο)
  2. Τρία  Βιωματικά εργαστήρια  με τίτλο «Τα τρίγωνα  της βίας» (από την κ Ευθυμιάδου Σοφία, την Κ. Καραγκιόζη Φανή και  τον κ. Κρυωνά Χρήστο)
  3. Βιωματικό εργαστήριο με τίτλο «Ενσυναίσθηση των μεταναστών : Διαδικτυακά παιχνίδια της Υπατης Αρμοστείας του Ο.Η.Ε. για τη μετανάστευση (από τον κ. Κουταντώνη Σταύρο).

Στις δραστηριότητες συμμετείχαν όλοι οι μαθητές του Λυκείου.

Δείτε το σχετικό βίντεο: