Ημέρα Μνήμης για το Πολυτεχνείο στο 4ο ΓΕΛ

50 χρόνια μετά…

Το σχολείο μας την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2023, τίμησε τους αγώνες και τις θυσίες των ηρώων του Πολυτεχνείου με μια εορταστική εκδήλωση μνήμης.

Σε αυτήν οι μαθήτριες: Ιωσηφίνα Τερζή του Α2, Αναστασία Θεοδωρίδου και Βάλια Ματιού του Α3, Ειρήνη Ζερβίδου και Μαγδόλια Σαρρή του Β1 εξιστόρησαν σε ένα ευσύνοπτο χρονικό τα γεγονότα και απήγγειλαν ποίηση εμπνευσμένη από αυτά.

Παράλληλα, η ομάδα τεχνικής υποστήριξης αποτελούμενη  από τους μαθητές Σπύρο Καραγκιοζίδη και Δημήτρη Μαυρουδή του Β1, και Αχιλλέα Χατζίκα του Β3 πρόβαλε σχετικό οπτικοακουστικό υλικό με ντοκουμέντα της εποχής. Η εκδήλωση, την οποία παρουσίασε ο μαθητής Βασίλης Μελιτάς του Β3, επενδύθηκε μουσικά με εμβληματική μελοποιημένη ποίηση.

Το μήνυμα του Υπουργού Παιδείας εκφώνησε η εκπαιδευτικός Παναγιώτα Αναστασιλάκη, ενώ τη συνολική επιμέλεια της εκδήλωσης είχε η εκπαιδευτικός Αναστασία Μήκα.

Περισσότερες λεπτομέρειες και Φωτογραφίες στο παρακάτω αρχείο.