Πενθήμερη εκδρομή της Γ' Λυκείου στην Κρήτη

Η φετινή πενθήμερη εκδρομή της Γ' Λυκείου του Σχολείου μας πραγματοποιήθηκε στην όμορφη Κρήτη το διάστημα από 7 έως 11 Δεκεμβρίου 2023.

Με αφετηρία το Ηράκλειο, οι μαθητές και οι μαθήτριες επισκέφθηκαν τους νομούς Ρεθύμνου, Χανίων, Λασιθίου και τις πρωτεύουσές τους. Ξεναγήθηκαν στον αρχαιολογικό χώρο της Κνωσού, στο αρχαιολογικό μουσείο Ηρακλείου, και τους δόθηκε η ευκαιρία να θαυμάσουν από κοντά όλες τις πτυχές του αρχέγονου Μινωικού πολιτισμού.

Περιηγήθηκαν στο νησί της Σπιναλόγκας το οποίο ανήκει στον κατάλογο πολιτιστικών μνημείων της Ουνέσκο και βίωσαν την ιδιαίτερη ιστορία και αρχιτεκτονική του.

Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας χάρηκαν τις ομορφιές της σύγχρονης Κρήτης όπως το Ενυδρείο, το οποίο είναι ένα από τα μεγαλύτερα και πλέον σύγχρονα ενυδρεία της Ευρώπης.

Η εκπαιδευτική εκδρομή στην Κρήτη άφησε στους τελειόφοιτους μαθητές και μαθήτριες του 4ου ΓΕΛ τις ωραιότερες εντυπώσεις και τους γέμισε με πολύτιμα συναισθήματα χαλάρωσης και ξεγνοιασιάς κατά την απαιτητική χρονιά προετοιμασίας τους για τις πανελλαδικές εξετάσεις.