Στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προσανατολισμού του λυκείου μας , εδώ και αρκετά χρόνια, πραγματοποιούνται σημαντικές δράσεις , οι οποίες έχουν την υποστήριξη της Δ/νσης Βθμιας εκπ/σης Σερρών και του Ουκρανικού Προξενείου Θεσσαλονίκης.

Οι δράσεις αυτές είναι:

α. Αδελφοποίηση , από το 2006,με το Convitto NationalePrincipediNapoliAssisi της Ιταλίας και

Β. Αδελφοποίηση, από το 2010,με το Lviv LinguisticGymnasiumτης πόλης Lviv της Ουκρανίας(με απόφαση του Συλλόγου, η επίσκεψη μαθητών μας στην Ουκρανία αναβάλλεται μέχρι τη λήξη του εμφυλίου πολέμου στη χώρα).

Οι αδελφοποιήσεις συνεπάγονται αμοιβαίες ανταλλαγές μαθητών και καθηγητών ανάμεσα στα δύο σχολεία κάθε σχολικό έτος. Στόχο έχουν την επαφή των μαθητών με διαφορετικά εκπαιδευτικά συστήματα , γι αυτό και τα παιδιά παρακολουθούν μαθήματα στα σχολεία των  αντίστοιχων πόλεων  που επισκέπτονται, την γνωριμία με την ιστορία και τα μνημεία των άλλων χωρών γι αυτό και επισκέπτονται  αρχαιολογικούς χώρους και χώρους με γενικότερο ιστορικό και φυσικό ενδιαφέρον.  Στόχος, επίσης, του προγράμματος είναι η γνωριμία με άτομα που προέρχονται από διαφορετικό πολιτιστικό  περιβάλλον και έχουν διαφορετική κουλτούρα , γι αυτό και οι μαθητές φιλοξενούνται από οικογένειες μαθητών των αντίστοιχων πόλεων , που τους παρέχουν εκτός από τη διαμονή και τη διατροφή τις ημέρες της επίσκεψης.

Εντυπώσεις των μαθητών από τις επισκέψεις αυτές θα βρείτε στους παρακάτω συνδέσμους:

Επίσκεψη στην Ιταλία

Το σχολείο πέρα από τα γράμματα και τους αριθμούς?