Την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ τάξης του Λυκείου μας είχαν τη χαρά να παρακολουθήσουν στην Κεντρική Σκηνή του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Σερρών τη θεατρική παράσταση «Αντιγόνη» του Σοφοκλή σε μετάφραση Νίκου Παναγιωτόπουλου, παραγωγή του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Σερρών και σε σκηνοθεσία Παντελή Παπαδόπουλου.

Δεδομένου του γεγονότος ότι το εξαιρετικό αυτό έργο του μεγάλου τραγικού ποιητή, Σοφοκλή, εδώ και δεκαετίες είναι ενταγμένο στο ωρολόγιο πρόγραμμα της Β’ τάξης των ΓΕ.Λ, οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία, συνοδεία των εκπαιδευτικών που διδάσκουν το μάθημα, να αποκτήσουν μια σφαιρική εικόνα του έργου και να απολαύσουν τη σκηνοθετική αρτιότητα και εξαιρετική ερμηνεία των υποκριτών.

Ιδιαίτερης σημασίας για την εν λόγω παράσταση ήταν ότι τα χορικά μέρη του έργου αποδόθηκαν στο πρωτότυπο κείμενο των αρχαίων ελληνικών με την προσθήκη μουσικής τονικότητας και ρυθμικής κίνησης.

Οι συνοδοί εκπαιδευτικοί ΠΕ02 Φιλολόγων

Καλλιόπη Τυμπανίδου