Μαθητές και μαθήτριες της Α΄Λυκείου του σχολείου μας, μαζί με μαθητές άλλων Λυκείων της πόλης των Σερρών, σε συνεργασία του Δήμου Σερρών και της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, συμμετείχαν στην ενημερωτική ομιλία για την αιμοδοσία το πρωί της Τρίτης, 5 Μαρτίου 2024, στην αίθουσα «Αστέρια» του ΔΗΠΕΘΕ Σερρών.

Η ομιλία πραγματοποιήθηκε από τη Διευθύντρια Αιμοδοσίας του Γενικού Νοσοκομείου Σερρών κ. Αικατερίνη Τζιούρα, αιματολόγο, παράλληλα με την δράση της εθελοντικής αιμοδοσίας και δειγματοληψίας του Μυελού των Οστών που διοργανώθηκε από το Τμήμα Δημόσιας Υγείας, το Κέντρο Πρόληψης Νοσημάτων του Δήμου Σερρών, και σε συνεργασία με τη Διοίκηση του Γενικού Νοσοκομείου Σερρών και τη Ν.Υ. Αιμοδοσίας.

Το 4ο ΓΕΛ Σερρών διατηρεί Τράπεζα Αίματος στο Γενικό Νοσοκομείο Σερρών και συνεχίζει με συμμετοχή σε παρόμοιες δράσεις να ενημερώνει και να ευαισθητοποιεί τη μαθητική κοινότητα όσον αφορά  την εθελοντική αιμοδοσία.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί:

Στυλιανός Ρίζος, Διευθυντής,

Νικόλαος Ψαθάς, Υποδιευθυντής,

Γεώργιος Τασιούλας, Εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής.

Όσοι/-ες παρακολούθησαν την ομιλία είχαν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν στην εθελοντική αιμοδοσία που πλαισίωνε την εκδήλωση. Χαρακτηριστικά είναι τα παρακάτω στιγμιότυπα με τον Υποδιευθυντή/εθελοντή αιμοδότη του σχολείου μας κο Ν. Ψαθά.