Την Τρίτη 20 Φεβρουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενημερωτική ομιλία με καλεσμένο τον κ. Γεώργιο Μαλλιαρά, καθηγητή του Τμήματος Μηχανικών του Πανεπιστημίου του Cambridge (έδρα Prince Philip) στο πλαίσιο της Ενδοσχολικής Επιμόρφωσης και του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού. Η εκδήλωση συνδιοργανώθηκε από τον Όμιλο Φυσικών Επιστημών του σχολείου μας “team4STEAM”, την ομάδα του ERASMUS+ και τους Συμβούλους Σχολικής Ζωής.

Ο κ. Μαλλιαράς, παλιός απόφοιτος του 4ου Γενικού Λυκείου, ενημέρωσε τους μαθητές όλων των τάξεων για τις εφαρμογές της επιστήμης της Βιοηλεκτρονικής, για την πρόοδο της Τεχνητής Νοημοσύνης και παρουσίασε την πορεία που πρέπει να ακολουθήσει ένας νέος που ενδιαφέρεται να κάνει έρευνα στον τομέα των Θετικών Επιστημών, αλλά και τις επιλογές που προσφέρει μια ακαδημαϊκή σταδιοδρομία στο εξωτερικό.

Η εκδήλωση έκλεισε με τις πολύ ενδιαφέρουσες ερωτήσεις που απηύθυναν οι μαθητές στον καθηγητή.